Najczęściej wymieniane części samochodowe

0
427
views

Części samochodowe – temat nie tylko dla mechaników

Części samochodowe to temat znany nie tylko mechanikom pracującym w serwisie, ale także wszystkim właścicielom swoich mechanicznych pojazdów. Oczywiście dla tych pierwszych są to przedmioty codziennego użytku, jak również, poza narzędziami, podstawowe elementy pracy zawodowej. Dlatego też pracownicy warsztatów samochodowych tak naprawdę posiadają o nich największą wiedzę praktyczną. Natomiast przeciętny kierowca dysponuje nieco mniejszym wyobrażeniem o tych składowych samochodu, no chyba że jest on zaciętym fanatykiem i entuzjastą motoryzacji. W każdym razie każdy wcześniej czy później z nas staje przed dylematem usterki auta i tym samym przed naprawą lub wymianą wyeksploatowanych poszczególnych części samochodowych.

Konieczność wymiany części samochodowych

Każdy, kto posiada samochód doskonale rozumie konieczność wymiany części samochodowych. Główny czynnik to zdecydowanie bezpieczeństwo, zarówno kierowcy, pasażerów, jak i innych uczestników ruchu! Za szczególnie tutaj poważne uznaje się usterki układu hamulcowego, amortyzatorów czy układu kierowniczego. I jest to sprawa bezdyskusyjna. Ponadto brak wymiany uszkodzonych elementów może pociągnąć za sobą kolejne podzespoły i w ten sposób zwiększyć koszty naprawy. Dlatego też zaleca się przeprowadzanie regularnych przeglądów pojazdu. Każdy producent bowiem montując konkretne części samochodowe z góry zakłada ich żywotność. Wybrane z nich mogą podlegać naprawie, natomiast są i takie, których regeneracji się nie przeprowadza. W ich przypadku pozostaje tylko wymiana na nowe egzemplarze.

Najczęściej wymieniane części samochodowe

Wymianie podlega wiele części samochodowych. Czynność ta jest konieczna nawet bez względu na stopień eksploatacji auta lub też zależy od rezultatu przeglądu technicznego. Najczęściej wymianie podlegają:

Filtry samochodowe – filtr paliwa i powietrza – ich rola w samochodzie jest niezwykle istotna. Między innymi chronią silnik przed szkodliwymi zanieczyszczeniami i tym samym wpływają na wydłużenie jego żywotności. Równie ważna pozostaje jakość wymienianego w kabinie powietrza.

Olej silnikowy i filtr oleju – ponieważ olej z czasem traci swoje właściwości, dlatego też należy go wymieniać wraz z filtrem zgodnie z zaleceniami producenta. Najlepiej też w trosce o sprawność silnika często kontrolować poziom oleju i uzupełniać ewentualne braki.

Pasek rozrządu wraz z napinaczami i pompą wody, o ile napędzana jest paskiem rozrządu – ten układ to również bardzo ważny element eksploatacyjny, o którym musimy pamiętać. W przypadku zerwania paska możemy spotkać sie z bardzo kosztownymi konsekwencjami.

Elementy układu hamulcowego – klocki, tarcze, bębny, szczęki, cylinderki i płyn hamulcowy. Jest to układ, który ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo użytkowników pojazdu, dlatego należy regularnie i skrupulatnie go kontrolować. Warto wiedzieć, że styl jazdy decyduje o szybszym lub wolniejszym zużywaniu klocków hamulcowych.

Pióra wycieraczek – z racji tego, że pracują w zmiennych warunkach atmosferycznych narażone są na niskie i wysokie temperatury oraz promieniowanie słoneczne. Zaleca się zatem ich wymianę raz na rok, lub przynajmniej raz na dwa lata, pamiętając iż nie są to drogie elementy.

Opony – starzeją się one każdego dnia. Natomiast czas eksploatacji ogumienia zależy od bardzo wielu czynników i jest to indywidualna kwestia w każdym samochodzie. Wymiany opon należy dokonać wtedy, gdy ich stan techniczny, w tym głębokość bieżnika zagrażają bezpieczeństwu.

Akumulator – przyjmuje się, że bateria powinna działać bez zarzutów przez okres od 4 do 6 lat. Po tym czasie niestety konieczna jest jego wymiana. Bez sprawnego akumulatora ani rusz.

Części samochodowe oryginalne czy zamienniki?

Takie właśnie pytanie rodzi się w naszych głowach, szczególnie wtedy, gdy szacujemy i rozmyślamy nad kosztami naprawy części samochodowych. A jak wiadomo pewnych spraw związanych z użytkowaniem auta nie da się ominąć. Tak więc dokonując wyboru musimy przeanalizować następujące kwestie: gdzie i jakie części kupić, aby opcja była jak najbardziej dla nas korzystna. Zamienniki kuszą z pewnością konkurencyjną ceną. Natomiast niewątpliwą zaletą wyboru części oryginalnych jest fakt, iż będzie to detal w stu procentach zgodny z tym zamontowanym w aucie fabrycznie przez producenta. Jednak z uwagi na nieuczciwych sprzedawców, których jak zwykle na rynku nie brakuje zakupy warto robić tylko w sprawdzonych i renomowanych sklepach motoryzacyjnych, stacjonarnych lub online – na przykład pod adresem https://3car.pl/sklep/. Sprzedawcy części samochodowych podobnie jak mechanicy mają dużą wiedzę na tematy motoryzacyjne i zawsze warto z nimi o tej materii rozmawiać. Bo z pewnością przyjdzie czas na wykorzystanie tych oto wiadomości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here