Domy segmentowe- nowoczesna alternatywa wznoszenia budynków

0
39
views

Domy segmentowe buduje się zupełnie inaczej niż tradycyjne. Czym są domy segmentowe i jakie są ich największe zalety? Są to domy powstałe na bazie konstrukcji drewnianej, którą łączy się z wcześniej przygotowanych, prefabrykowanych elementów. Im większe są te segmenty i im więcej pracy przy nich zostanie wykonane już w fabryce, tym szybciej można wykonać całą konstrukcję już na miejscu. W przypadku domów kanadyjskich, które mają powstać z dużych, prefabrykowanych segmentów, budowa takiej inwestycji może zająć zaledwie kilka dni! Bez wątpienia, dla wielu inwestorów taka możliwość jest bardzo zachęcająca. Tym bardziej, że są to naprawdę świetnej jakości budynki na długie lata użytkowania.

Czym są domy segmentowe i czy to się opłaca?

Dużą zaletą domów segmentowych jest ogromna dowolność w kwestii tego, jak taka konstrukcja ma wyglądać. Dom z drewna musi mieć oczywiście swój projekt, który można wybrać z bazy już gotowych, ale można też pokusić się o zaprojektowanie inwestycji od zera krok po kroku. Wszystko zależy od wymagań, jakie stawia sam inwestor. Domy segmentowe stosunkowo łatwo się też rozbudowuje w przyszłości, jeśli tylko zaszłaby taka potrzeba- znacznie łatwiej niż domy murowane. Wiedząc już, czym są domy segmentowe, warto wiedzieć, że w ich przypadku czas budowy oraz koszt zależy w dużej mierze od tego, z jakich elementów prefabrykowanych będzie korzystała ekipa budowlana. Wybór doświadczonej ekipy jest tutaj kluczowy i przesądza o powodzeniu całego projektu. Do dyspozycji są dostępne:

– Prefabrykaty otwarte- składają się z ramy zabudowanej płytami konstrukcyjnymi. Rama może być drewniana lub metalowa. Poszczególne ściany są ze sobą łączone już na miejscu budowy. Niejako omija się więc etap „szkieletowy” konstrukcji.

– Prefabrykaty zamknięte- to nic innego jak zamknięcie w ramie specjalnych materiałów odpowiedzialnych za dobrą izolację oraz dźwiękoszczelność gotowego już budynku. Do termoizolacji takich elementów najczęściej wykorzystuje się wełnę mineralną. Do tego dochodzi jeszcze warstwa elewacyjna od zewnątrz oraz płyty gipsowo- kartonowe od wewnątrz, które dodają wnętrzu estetyki. Czasami, w przypadku prefabrykatów zamkniętych jeszcze na etapie fabrycznym są instalowane okna oraz drzwi budynku. To jeszcze mocniej wpływa na skrócenie czasu budowy.

– Największym poziomem prefabrykacji jest tworzenie w fabryce całych modułów przyszłego domu, a nie tylko jego ścian. Mniejsze inwestycje mogą tak naprawdę w całości powstać w fabryce.

Im wyższy poziom prefabrykacji danych elementów w ramach całego projektu tym krótszy czas budowy. Trzeba zaznaczyć, że to właśnie krótki czas wznoszenia budynku stanowi jedną z największych i najczęściej wymienianych zalet tej technologii. Drugą są jej koszty, które są sporo niższe niż w przypadku technologii murowanej. Więcej szczegółów można znaleźć bezpośrednio na stronie jednego z wykonawców- drewdom.com. Warto zapoznać się z tą technologią, gdyż staje się ona coraz popularniejsza i coraz chętniej wybierana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here