Osoby przedsiębiorcze czasami noszą się z myślą o założeniu własnej firmy nie tylko w Polsce, ale też biorą pod uwagę rejestrację nowego podmiotu w innych krajach europejskich. Stwarza to ogromne możliwości rozwoju w miejscu, gdzie chcielibyśmy układać sobie życie. Jednym z ciekawszych pomysłów jest własna firma w Hiszpanii. Dzięki obecności Polski w Unii Europejskiej nie ma konieczności składania żadnych specjalnych wniosków, na przykład związanych z pozwoleniem na pobyt. Każdy cudzoziemiec może zarejestrować sobie tutaj firmę. Jedynym warunkiem jest wyrobienie sobie specjalnego numeru identyfikacji cudzoziemca, który jest określany skrótem NIE. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o prowadzeniu działalności w Hiszpanii? Czy jest to podobne do tego, co mamy w Polsce? Jaką formę organizacyjno-prawną wybrać?
Różne formy organizacyjno-prawne możliwe do wyboru
- Podstawową formą własnej działalności gospodarczej jest jednoosobowa działalność gospodarcza określana także jako samozatrudnienie. Ta forma organizacyjno-prawna w Hiszpanii wygląda bardzo podobnie do tego co znamy z Polski. Przedsiębiorca odpowiada za losy podmiotu imiennie i całym swoim majątkiem. Jest zobowiązany odprowadzać stosowne składki zdrowotne i społeczne, a także musi prowadzić regularne rozliczenia firmy. Dlatego też już na starcie pomocna może być księgowość, kiedy nasza firma w Hiszpanii już zostanie zarejestrowana.
- Alternatywnym rozwiązaniem jest możliwość rejestracji oddziału firmy, jednakże w tym przypadku główna firma musi być zarejestrowana na przykład w Polsce, a więc nie dla każdego takie rozwiązanie będzie odpowiednie.
- Ostatnią możliwością, a jednocześnie tak naprawdę najchętniej wybieraną jest rejestracja spółki. Tutaj do wyboru mamy, zupełnie tak samo jak w polskim prawodawstwie, zarówno spółki kapitałowe jak i możliwość rejestracji spółki osobowej. Zdecydowanie najpopularniejszą opcją jest spółka kapitałowa, w przypadku u małych i średnich firm spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a w przypadku większych podmiotów będzie to natomiast spółka akcyjna. Bardzo rzadko rzadkim rodzajem spółki jest spółka komandytowa, a w wachlarzu dostępnych rozwiązań możemy znaleźć jeszcze spółkę jawną.
Na czym polega prowadzenie spółki?
Do spółki można przystąpić w kilka osób, a rejestracja tego podmiotu musi zostać potwierdzona aktem notarialnym. To ten urzędnik państwowy potwierdza akt założycielski oraz statut spółki. W dokumentach zostaje bardzo dokładnie określone, kto jest akcjonariuszem i jakie funkcje pełnią poszczególni wspólnicy. Ustalone zostaje także, w jaki sposób podmiot będzie o sobie decydował.
Wspólnicy razem składają się na kapitał początkowy takiej spółki. Obecnie minimalna jego wartość to około 3000 euro. Okazuje się jednak, że spółkę można zarejestrować także w pojedynkę, jeśli tylko jest to dla nas korzystne, na przykład ze względów podatkowych. Rejestracja spółki zajmuje odrobinę więcej czasu niż na przykład działalności gospodarczej. Dobrze jest przyjąć, że trzeba będzie na to poświęcić około miesiąca czasu.