Koncerny motoryzacyjne: L – Z

0
2197
views
Toshiba Digital Camera

Branża motoryzacyjna to gałąź gospodarki, na która niezwykle trudno się wspiąć, miejsca na niej są bowiem od lat zajęte przez wielkie koncerny motoryzacyjne, które zajmują się produkcją samochodów, motocykli, ciągników rolniczych i innych maszyn oraz wszelkiego rodzaju części zamiennych do pojazdów. Jedne są bardzie, inne mniej znane, wszystkie mają za sobą bogatą historię, a nie jedna firma ma także kontrowersyjną przeszłość. Dziś przybliżamy koncerny motoryzacyjne, których nazwy zaczynają się na początkowe litery alfabetu, czyli od L do Z.

Lifan

To jedna z największych motoryzacyjnych firm świata. Ta chińska firma od trzynastu lat jest producentem motocykli, samochodów, autobusów i silników spalinowych, motopomp i wielu innych części zamiennych. W Polsce produkty tego przedsiębiorstwa można znaleźć u jedynego przedstawiciela, klikając w link – motopompy szlamowe lifan.

PSA

PSA to skrót od pełnej nazwy koncernu, czyli Peugeot Societe Anonyme . To francuski koncern motoryzacyjny, który swoją siedzibę ma w Paryżu. Do PSA należą takie marki jak: Citroen, Peugeot oraz nieprodukowane już Talbot i Panhard oraz od 2017 r. – Opel. Ponadto koncern produkuje także części zamienne pod marką Faurecia, zajmuje się logistyką pod marką GEFCO , razem z Fiatem stworzył markę produkującą samochody ciężarowe – Sevel oraz udziela kredytów i oferuje usługi bankowe pod nazwą Banque PSA Finance , zajmuje się także tworzeniem systemów technologicznych jako Process Conception Ingenierie.

VAG

W zasadzie nie ma jednego rozwinięcia dla skrótu VAG, jedni mówią, że pochodzi on od: Volkswagen Audi Group, inni widzą w nim Volkswagen Auto Group, jeszcze inni Volkswagen Aktiengesellschaft. Niezależnie od rozwinięcia chodzi tutaj o grupę Volkswagen, czyli niemiecki koncern istniejący od 1937 r. i swoją siedzibę mający w Wolfsburgu. Co ciekawe od początku istnienia firmy, jednym z udziałowców są władze landu Dolnej Saksonii. Lista marek należących do tego koncernu oraz firm wchodzących w skład grupy jest długa. Wymieniając jedynie marki, w których posiadaniu jest VAG należy wspomnieć o: Auto Union, Audi, Dampf-Kraft-Wagenie (DKW), Horch, NSU Motorenwerke AG, Wanderererze, Bentley’u, Bugatti, Lamborghini, Seacie, Skodzie, Volkswagenie, Scanii i naturalnie o Porsche.

Zhejiang Geely Holding Group

To kolejny chiński koncern motoryzacyjny, który przejmuje znane samochodowe marki, w tej chwili ma on pakiety większościowe w takich przedsiębiorstwach jak Geely Automobile, Volvo Car Group, Protonie oraz Lotusie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here