Działanie silników spalinowych

0
2140
views

Silnika spalinowe to maszyny, które nie tylko zrewolucjonizowały motoryzację, a właściwie doprowadził do jej powstania w nowoczesnym znaczeniu tego słowa, ale także przyśpieszyły pracę wielu maszyn i urządzeń rolniczych, ogrodniczych czy budowlanych. Silnik, które znajdują szereg zastosowań w różnych dziedzinach życia można znaleźć między innymi na stronie internetowej – https://lifanpower.pl/silniki-spalinowe/17-silnik-spalinowy-lifan-65km-gx200-redukcja-6-1.html.

Ogólna zasada działania silników spalinowych jest bardzo prosta, dochodzi w nich do spalania mieszanki powietrza i paliwa, a energia powstała w wyniku tej reakcji porusza tłoki, które sprawiają, że energia zostaje przeobrażona w pracę mechaniczną, która z kolei pozwala napędzać różne maszyny i urządzenia. Ma przy tym znacznie większą moc niż silnik naturalny, jakim są ludzkie mięśnie i dlatego pozwala wykonywać pracę szybciej, angażując przy tym mniejszą liczbę osób.

W silnikach spalinowych możliwe jest zastosowanie różnego rodzaju paliw. Pierwszy silnik spalinowy pracował dzięki spalaniu gazu świetlnego – dziś także są silniki napędzane gazem, jest to specjalna mieszanka propan – butanu, na której oznaczenie używa się skrótu LPG, co stanowi akronim od angielskiego wyrażenia – Liquefied Petroleum Gas. Innym rodzajem paliwa wykorzystywanym w silnikach spalinowych jest benzyna – pierwszy taki silnik pojawił się w 1879 r. Natomiast w 1897 r. Rudolf Diesel przedstawił silnik spalinowy napędzany olejem napędowym. Specyficznym rodzajem paliwa stosowanym w silnikach jest także paliwo odrzutowe.

CIEKAWOSTKA

Co ciekawe w pierwszych silnikach z XIX w. zastosowanie benzyny jako paliwa do silników wcale nie było oczywiste, tworzono wówczas prototyp silników działających na oliwie z oliwek czy oleju rzepakowym, które wówczas były jednymi z najczęściej rozważanych paliw dla silników spalinowych.

 Mówiąc o działaniu silników spalinowych nie sposób nie wspomnieć o rodzaju zapłonu stosowanego w tych silnikach. Ogólnie rzecz ujmując w zastosowaniu są trzy rodzaje zapłonów: iskrowy, żarowy i samoczynny. W zapłonie żarowy, aby doszło do reakcji spalania potrzebny jest bodziec ją inicjujący, w tym przypadku jest nim świeca żarowa. W silnikach z zapłonem iskrowym bodźcem wywołującym reakcje spalania jest iskra elektryczna, a w silnikach Diesla dochodzi do samoczynnego zapłonu pod wpływem wysokiego ciśnienia sprężonego, dzięki zastosowaniu sprężarki – powietrza. Wszystkie typy zapłonów są wykorzystywane w silnikach spalinowych.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here