Co zrobić z nieużywanym samochodem?

0
1587
views

Nie ulega wątpliwości, że w Polsce jest wiele samochodów, które nie są w najlepszym stanie technicznym. Najlepiej świadczą o tym badania. Wynika z nich, że nawet cztery na dziesięć pojazdów, które poruszają się po polskich drogach, posiada co najmniej jedną poważną usterkę. Niemniej jednak wiele takich pojazdów nadal jest w użytku. Co natomiast z tymi samochodami, które nie nadają się do niczego, a ich miejsce jest na złomowisku? Co z nimi zrobić?

Nielegalna sprzedaż

W pierwszej kolejności weźmy tutaj pod uwagę, że wielu właścicieli próbuje je sprzedać nielegalnie. Wszystko dlatego, że za taki pojazd możemy otrzymać dość duże wynagrodzenie, biorąc oczywiście pod uwagę stan takiego auta. Niemniej jednak nielegalna sprzedaż może nieść ze sobą wiele problemów. Pamiętać bowiem należy o tym, że następnie samochody te są rozbierane na części na nielegalnych złomowiskach, a wiele ich elementów i płynów eksploatacyjnych nie jest utylizowanych, co skutkuje zagrożeniem dla środowiska. Co gorsza, często takie samochody nie są wyrejestrowywane, a to oznacza, że w systemie widnieją jako te należące do właściciela.

Skup aut

O wiele bezpieczniej samochód jest oddać na legalne złomowisko, gdzie pojazdy są rozbierane na części a ich części utylizowane. Oczywiście dotyczy to tych części takich pojazdów, które nie nadają się już do ponownego użytku. W takiej sytuacji właściciel dostaje od skupu zaświadczenie o przekazaniu pojazdu, z którym udać się należy do Wydziału Komunikacji w celu jego wyrejestrowania. Wówczas na właścicielu nie ciąży obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie OC.

Obecnie na terenie naszego kraju takich skupów jest mnóstwo. Jedne skupują pojazdy nowsze, inne natomiast starsze, a wśród nich również i kompletne wraki. Co istotne wiele tego typu punktów posiada własne lawety, co jest ważne w kontekście transportu pojazdów, które nie nadają się do dalszej jazdy. Przykładem takiego skupu jest krakow-skup-aut z Krakowa, który jednak skupuje auta w różnym stanie, a wśród nich nawet i pojazdy luksusowe. Co istotne cieszy się on też dobrą opinią ze strony klientów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here