3 rzeczy, które warto wiedzieć na temat jazdy tyłem Twojego dziecka w foteliku samochodowym

0
736
views

Czasami słysząc o różnych nowinkach, szczególnie dotyczących wychowania i bezpieczeństwa dziecka, odrzucamy te informacje, twierdząc, że wiemy najlepiej co jest dla naszego malucha najlepsze. W dobie Internetu może być to całkiem inteligentne podejście, jednak warto odróżniać informacje poparte badaniami od porad wymyślonych przez innych rodziców. Szczególnie gdy mowa o bezpiecznej podróży dziecka w foteliku samochodowym. Dlatego przedstawiamy garść najważniejszych informacji o prawidłowym przewożeniu malucha.

 

1.  Małe dzieci powinny podróżować TYLKO tyłem do kierunku jazdy

Wielu rodziców dowiadując się o tym, że powinni oni przewozić swoją pociechę tyłem do kierunku jazdy nie stosuje się do tego zalecenia. Dlaczego? Ponieważ nie rozumieją oni dlaczego tak właściwie foteliki samochodowe powinny być montowane tyłem. Dlatego warto jest wzbogacić się o tę wiedzę ze względu przede wszystkim na dobro własnego dziecka.

W momencie gdy dochodzi do zderzenia czołowego, dziecko umieszczone w foteliku przodem do kierunku jazdy, zostaje wypchnięte z dużą mocą do przodu. Co za tym idzie, jego główka opada bezwładnie w dół a ciało wygina się nienaturalnie do przodu. Taka kolizja może spowodować zerwanie się kręgów szyjnych, na co narażone są przede wszystkim maluchy. Szyja u tak małego dziecka nie jest w stanie znieść tak dużych obciążeń.

 

2.  Im dłużej Twoje dziecko jeździ tyłem, tym dłużej jest bezpieczniejsze

 

Kolejną bardzo ważną kwestią jest świadomość tego, że każda osoba podróżująca tyłem jest bezpieczniejsza w samochodzie. Co prawda ciężko byłoby w tym momencie projektować wszystkie samochody w ten sposób, aby każdy pasażer siedział tyłem. Nie mniej, jest to fakt, którego nie ma sensu kwestionować. Co nam daje ta wiedza? Świadomość, że starsze dziecko również powinno zostać umieszczone w foteliku samochodowym tyłem do kierunku jazdy.

Mimo że proporcje ciała 6-letnich dzieci są już lepsze, to nie zmienia to faktu, iż podróżowanie tyłem jest nadal bezpieczniejsze. Według badań jazda tyłem do kierunku jazdy jest nawet pięciokrotnie bezpieczniejsza, niż podróżowanie przodem. Najważniejsze jest to, aby pamiętać o tym w kontekście najmłodszych dzieci. Nie oznacza to jednak, że po zmianie fotelika dla dziecka z 0-13 kg na 9-18 kg możemy już montować go przodem. To znaczy tak, możemy. Jeśli nie zależy nam na zdrowiu i życiu własnego dziecka.

 

3.  Podróż dziecka tyłem może być komfortowa

Jednym z często przytaczanych powodów, dla których nie chcemy wozić dziecka tyłem jest obawa o jego komfort. Wielu rodziców twierdzi, że dziecko w foteliku samochodowym zamontowanym tyłem do kierunku jazdy czuje się źle. Jest mu niewygodnie, ma mało miejsca na nóżki i w dodatku nie ma towarzystwa. Prawda jest jednak taka, że to rodzicowi zależy na tym, aby widzieć twarz swojego dziecka przy każdym obróceniu głowy do tyłu. Niestety, ale są to najczęściej pobudki czysto egoistyczne.

Dziecku nie jest ciężko przystosować się jazdy tyłem, szczególnie gdy nie zna jeszcze jazdy przodem. Natomiast jeśli chodzi o samo spoglądanie na dziecko, to w tym celu stworzone zostały specjalne lusterka dla dziecka do samochodu. Montuje się je w łatwy sposób na oparciu siedzenia, na którym zamontowany jest fotelik dla dziecka. Na pewno jest to opcja przydatna dla rodzica, ale i frajda dla samego dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here